Krajobraz mentalny

Z Wademekum Normalności
(Przekierowano z Miejscu)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krajobraz mentalny to przestrzeń, w którą prowadzą nas myśli.


Czasami zdarza się trafić tam z zaskoczenia. Kiedy jakiś fragment rzeczywistości - słowo, widok, dźwięk, zapach lub cokolwiek - odsyła nas z realnego tutaj w przestrzeń subiektywnych znaczeń. Czasami wybieramy się tam intencjonalnie. Na przykład po to, by odwołać się do osobistego rozumienia danej sprawy. Czasami dajemy się zabrać myślom gdzieś indziej, żeby zdystansować się od rzeczywistości.


Powody znalezienia się w Krajobrazie Mentalnym są różne, jak różne są miejsca, które w nim przemierzamy.


Takim miejscem może być wspomnienie lub skojarzenie. Może nim być indywidualnie dojrzane podobieństwo wobec odsyłającego nas w Krajobraz Mentalny fragmentu rzeczywistości, lub może nim być osobiste zrozumienie danej rzeczy. Mylne czy trafne - to wszystko jedno. Miejscem w Krajobrazie Mentalnym mogą być nawet słowa, co cisną się na usta na dźwięk innych słów, lub wszelakie wyobrażenia, które z nieznanych powodów pojawią się w głowie w odpowiedzi na jakiś sygnał.


Wademekum Normalności, czyli Przewodnik po Krajobrazie Mentalnym, umożliwia zwiedzanie tych miejsc i opisywanie kolejnych. Rolę łączników pomiędzy różnymi miejscami pełnią hiperłącza. Jeśli dowolny fragment teksu przeniesie Cię myślami gdzieś indziej, utwórz link - zaprowadź nas w to miejsce. Spróbujmy spotkać się w Krajobrazie Mentalnym.